Diş Eti İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi ve yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar nedeni ile diş etlerinde enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. Diş etlerinde iltihaplanmaya neden olan birçok unsur mevcut olmaktadır. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan diş eti iltihabı diğer bir tanım olarak gingivitis olarak da adlandırılmaktadır. Oluştuğu bölgeye göre değişmesi ile birlikte diş eti iltihabı genellikle ağız hareketleri ile yemek yeme esnasında zorluk ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu zaman birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşen diş eti iltihabı ağız hijyeninin tam olarak sağlanmamasına halinde daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Herrhangi bir tedavi gerektirmeyen diş eti iltihabı bununla birlikte iltihabın çok büyük olmasına dayalı olarak 4 ile 5 günden daha uzun sürmesi durumunda mutlaka diş hekimine başvurulma ihtiyacını doğurmaktadır. Diş eti iltihabı tedavisi yapılması konusunda Tuzla diş hastanesi hizmet vermektedir.

Diş Eti İltihabı Belirtileri Nedir?

Diş eti iltihabı, genel olarak bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların yol açtığı ağız ve diş sağlığına ilişkin bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Yetişkin bireylerde diş kaybının başlıca nedenlerinden bir tanesi olan gingivitis yani diş eti iltihabı genellikle küçük boyutlu iltihaplar şeklinde gelişim göstermektedir. Oluşum yerine göre kişiye herhangi bir rahatsızlık vermeyebileceği gibi bazı durumlarda ciddi şikayetlere neden olmaktadır. Belirtileri arasında;

Diş Etlerinde Kızarıklık ve Şişlik

Beyaz Renkli iltihap oluşumu

Diş Eti Çekilmesi

Diş fırçalama sırasında kanama

Dişlerde gevşeklik ve buna bağlı olarak sallanma

Ağız Kokusu sorunları yer almaktadır.

Diş Eti İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti iltihabı tedavisinin ilk sırasında antibiyotik kullanımı yer almaktadır. Antibiyotik kullanımı için Tuzla diş hastanesi doktorları tarafından muayene edilerek en uygun olacak ilaç ve tedavi sunulmaktadır.

Ayrıca Tuzla diş hastanesi doktorları tarafından uygulanan profesyonel diş temizliği ve diş taşı temizleme işlemleri gerekli ise öncelikle bunların uygulanması gerekmektedir. Bu sayede dişlerdeki tüm plaklar, oluşan tartar ve diğer bakteri ürünleri ortadan kalkmaktadır. Ayrıca ağız ve diş bakımına gerekli özenin gösterilmesi bir daha diş eti iltihabı oluşum riskinin en aza indirme de etkili olmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bursa Otel Spa İletişim

Bursa Otel Spa İletişim

2021 Sağlık Haberleri

2021 Sağlık Haberleri

Bergama İlaçlama Firmaları

Bergama İlaçlama Firmaları

İzmir Lazer Epilasyon Fiyatları 2021

İzmir Lazer Epilasyon Fiyatları 2021

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir